vec01
KDV Çözümleri

Yüklenilen KDV Çözümleri

İhracatta Yüklenilen KDV

2010 yılından bu yana 3065 Sayılı KDV Kanunu ve KDV Genel Tebliğinde belirtildiği gibi iade hakkı doğuran işlemin bünyesine giren ve indirim yoluyla giderilemeyen İhracatta Yüklenilen KDV, mükellefe iade edilmesi konusu elektronik ortamda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığına sunulan listelerde inceleme yapıldıktan sonra rapor sonucunda KDV iadesi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Ancak günümüzde bu işlem ihracat yapan firmalar için de, iade yapan kurum için de söylendiği kadar kolay işlememektedir.

Bilindiği gibi ihracat yapan ve ülkemize bu alanda kazanımlar sağlayan firmalar almış oldukları ham maddeleri KDV li olarak almaktadır. Bu hammaddeler işlendikten sonra ihracat yapıldığında KDV siz ya da düşük KDV li satılmaktadır. İşte bu aşamada firmaların devletten KDV alacakları doğmaktadır.

Buna İhracatta Yüklenilen KDV denilmektedir. Ancak firmaların devlete İhracatta Yüklenilen KDV alacaklarının belirtildiği listeleri sunarken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır.
  • İade hakkını doğuran işlemin gerçekleştiği dönemden önce faturanın geç gelmesi,
  • İade hakkı doğuran işlemin gerçekleşmesinden sonra fatura düzenlenmesi
Gibi işlemler gerçekleşebilir. Bu gibi işlemlerde devlet ispat aramaktadır. Ticaret esnasında böyle olaylar ne yazık ki yaşanır ve bazı olayların ispatı sunulamadığı takdirde KDV iade hakları olumsuz sonuçlar verebilir. İşte böyle sorunların yaşanmaması ve işletmelerin haklarını en doğru şekilde temin edebilmesi için geliştirilen bir sistem (yazılım) mevcuttur. Bu yazılım ile yüklenilen KDV verileri reçetelerden hesaplanarak rapor halinde sunulmaktadır. Bu işlem hem devletin hem de işletmenin lehine bir durum ortaya koymaktadır. Yapılacak olan hataların önlenmesi, ortaya çıkan hakların sorunsuz taraflara bildirilmesi konularında kolaylık sağlamaktadır. İhracatta Yüklenilen KDV hesaplayan yazılımı kullanan firmaların avantajlarını sıralarsak;
  • Kısa zamanda doğru bilgi ve raporlara ulaşılmayı sağlar
  • Geriye dönük yapılacak olan hataları önler
  • İlgili departmanların zamandan tasarruf etmesini sağlar
  • Raporlar devlet kurumuna sunulduğunda eksik ve hatalardan kaynaklanan iade süresinin uzaması gibi durumlar engellenmiş olunur.
Eğer devlete karşı bir hakkınız doğuyor ise ve bu hakkı almak için eksiksiz raporlar sunmanız gerekiyor ise bunu en doğru şekilde yapmalısınız. Çünkü ticaretin zor şartlarda yapıldığı ve hukuk sisteminin yavaş işlediği bir ülkede yaşıyor iseniz elinizdeki veriler eksiksiz ve doğru bilgi içermelidir. Günümüzde ne yazık ki büyük işler yapan şirketler, büyük problemlerle karşılaşmaktadır. Bu problemlerin tamamen yok olması ve hakkınız olanı almak için teknolojiden faydalanmak en güvenli yoldur. İhracatta Yüklenilen KDV iadesi hakkınızı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız bu yazılımlara sahip olmalısınız.
vec03
dot2
triangle1
İletişimde Kalalım

Sizlere En İyi Hizmeti Sunuyoruz. Yardım Mı Lazım?

    circle1